Η Καθηγήτρια Εγκληματολογίας, του Παντείου Πανεπιστημίου Δρ.Βασιλική Αρτινοπούλου ορίστηκε μέλος της Yποεπιτροπής των Ηνωμένων Εθνών για την Πρόληψη των Βασανιστηρίων και Κάθε Απάνθρωπης ή Ταπεινωτικής Μεταχείρισης ή Τιμωρίας.
Η Υποεπιτροπή για την Πρόληψη των Βασανιστηρίων έχει ως αποστολή την καινοτόμο, συνεχή και προληπτική πρόληψη των βασανιστηρίων και της κακομεταχείρισης.
Η Καθηγήτρια Εγκληματολογίας Δρ. Αρτινοπούλου είναι επίσης Διευθύντρια του Ινστιτούτου για το Έγκλημα & την Ποινική Δικαιοσύνη του Ευρωπαϊκού Οργανισμού Δημοσίου Δικαίου. Έχει διετελέσει Αντιπρύτανις του Παντείου Πανεπιστημίου (2009-2011), εμπειρογνώμων σε θέματα Δικαιοσύνης και Ασφάλειας της Ευρωπαϊκής Επιτροπής (2014-2020) και Πρόεδρος της Κεντρικής Επιστημονικής Επιτροπής για τη Σχολική Βία και τον εκφοβισμό του Υπ. Παιδείας (2014-2017).
Έχει δημοσιεύσει εννέα βιβλία (μονογραφίες) και περί τα 70 άρθρα σε επιστημονικά περιοδικά με κρίση ενώ είναι μέλος σε πολλές επιστημονικές επιτροπές και ενώσεις σε Ελλάδα και το εξωτερικό.
** **